BENCİLLİK

Gül Saydam
Diğer Yazıları
İnsanların ruhlarından öncelikle söküp atacakları yalnız iki şey vardır.
Bencillik ve İmkânsızlık.
Bencillik duygusu toplumun iskeletini kasıp kavurmaktadır.İmkansızlıklar zamanla aşılır.Mutluluk insanı bencil yapmamalı.Mutlu insanlar kendileriyle ve çevresindeki insanlarla barışık olan.hayatı sorunlardan arındıran çözüm insanı olanlardır.
Çözüm aramayan insanlar sorunun birer parçasıdırlar.Bencil insanların mutlu olması düşünülemez zaten.Geçici heveslerle ruh dünyalarını oyalayan,kendi kendilerini kandıran despot insanlar.netice olarak mutsuz insanlardır.
Bencil insan her yerde yalnızdır.Yığın yığın insanların yaşadıkları toplumların içindeki bencil insanların kendilerinden başka dostları,arkadaşları,akranları yoktur.Dost bulmak isteyenler,dost kalmak isteyenler,bencil duygularının esir ve mâhkumu olmaktan kendilerini kurtarmalıdırlar.
Çünkü dostluğun ve arkadaşlığın tek engeli bencilliktir.Dostluğun zehiri bencilliktir.Altın tabaklarda da sunulsa,bencilliğin zehir olduğu,ve içilmemesi gerektiği arkadaşlarımız ve dostlarımız tarafından anlaşılır.
Bencil makam sevdalıları,makamın bencil mal sevdalısı da elde ettiği mal ve servetin kölesi olur.Mal ve makam kölesi olanların toplum nezdindeki itibarları da kölelik itibarıdır.Toplumdaki yalakalar müstesna! Almayı bilen insan vermeyi de bilmelidir.Yemek yiyen ,yedirmesini de bilmelidir.Bencil insanlar almayı çok iyi bilirler,ancak vermeyi akıllarına getirmezler.
Her bal tutan parmağını yalamaz.Bencil insanların uydurdukları bu sefil uygulama ile bencillik tavan yaptı millet arasında...
Kendi bencilliklerini her zaman ve her ortamda sahaya sürmeyi beceren uyanıklardır ki.bu gün en ehliyetli insanlar hizmetlerin geri saflarında,en ehliyetsiz ve liyakatsız kişilerde önemli mevkileri işgal etmektedirler.
Başkalarının sırtından geçinen avanak tipler,bencilliğin zirvesindeki dalkavuklardır.
Başkalarının emeklerini,alın terlerini görmemezlikten gelerek,kendilerini ileri saflara yerleştirenler toplumun despotlarıdır.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.