HERKESİN BİR ÖYKÜSÜ VARDIR

Gül Saydam
Diğer Yazıları
Yılların geçmesine öfkelenmeyin;
Gençliğe yakışan şeyleri gülümseyerek teslim edin geçmişe,Yapamayacağınız şeylerin yapabileceklerinizin engellemesine izin vermeyin.
Rüzgarın yönünü değiştiremediğiniz zaman yelkenlerini rüzgara göre ayarlayın.Çünkü dünya karşılaştığın fırtınalarla değil,gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir.
Ara sıra isyana yönelecek olsanız da hatırlayın ki,evreni yarğılamak imkansızdır.Onun için kavgalarınızı sürdürürken bile kendi kendinizle barış içinde olun.
Hatırlarmısınız doğduğunuz zamanları ,(kendi çocuklarımız doğduğunda)Onlar ağlarken herkes sevinçle gülüşüyordu.Öyle bir ömür geçirin ki;Herkes ağlasın öldüğünüzde,siz mutlulukla gülümseyin.
Sabırlı,sevecen,erdemli olun.Eninde sonunda bütün servetin sensin.Görmeye çalış ki,bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya yine de insanoğlunun biricik güzel mêkanıdır.
Gürültü patırtının ortasında sükûnetle dolaşın;sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutmayın.Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalışın.
Size bir kötülük yapıldığında verebileceğinen iyi karşılık unutmak olsun.Bağışlayın ve unutun.Ama kimseye teslim olmayın.
İçten olun;telaşsız,kısa ve açık seçik konuşun.Başkalarınada kulak verin.Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinleyin onları;çünkü dünyada herkesin bir öyküsü vardır.
Kaybetmeyi ahlaksız bir kazanca tercih edin.İlkinin acısı bir an,ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer.Bazı idealler o kadar değerlidir ki,O yolda mağlup olman bile zafer sayılır.,
Bu dünyada bırakacağımız en büyük miras dürüstlüktür.
 


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.